13 Ağustos 2013 Salı

Arabesk Dinleyen Tavuk 'Allah!' Diyor

Prensip olarak uçuk derecede abzürt bilim ve sağlık haberlerine bu blogda yer vermiyoruz, hem haberin kendisinden daha komik bir şey yazılamayacağı için, hem de çok hatalı haberlerin neresinden tutacağımızı bilemediğimiz için.
Fakat habervaktim sitesindeki son sağlık haberi, uzmanlık alanımıza dahil olduğu için yazmaya karar verdik (Nasıl girdiğim belli olmayan bu birinci çoğul şahıs uslubu bırakayım ve açıklayıcı parentezi açayım, tavuk ve fare dahil birçok farklı türde embriyoloji/genetik çalışıyorum, bir tavuk çiftliğim olmasa da her gün Namlı Kahvaltı Salonu'nun omlet şefinden daha fazla yumurta kırıyorum).Habervaktim'in manşeti, haberi özetliyor: Allah Lafzı Yazan Yumurtalar.
Kısaca, Tekirdağ'da bir çiftlikte, üzerinde Allah yazan yumurtalar çıkıyor. Çiftlik sahibi, bu yumurtalardan her gün 3-4 tane bulduklarını belirtiyor.
Allah yazan domates, karpuz, hatta insan beyin MR'ı haberlerini geçmişte okumuş ve arkadaşlarımıza, aile dostlarımıza komiklikler yapmıştık. Korkarım bu sefer habervaktim gazetesi ekibinden Tekirdağ çiftlik sahibine ve il müftüsüne kadar herkes ciddi:
Edinilen bilgiye göre, merkeze bağlı Nusratlı köyünde tavuk çiftliği bulunan 52 yaşındaki Adnan Arsu'ya bir müşterisi, marketten aldığı yumurtanın üzerinde Arapça olarak Allah lafzının yazdığını söyledi. Çiftlikteki yumurtaları kontrol eden Arsu, çok sayıda yumurtanın üzerinde Allah yazısının olduğunu gördü. Üzerinde Allah yazan yumurtaları alan Arsu, yumurtaları Tekirdağ Müftüsü Mahmut Gürlen'e gösterdi. [...] Aksu, "Yumurtalardaki yazıyı görünce Tekirdağ Müftüsü'ne götürdüm. Müftü bey de Allah yazdığını doğruladı. İlk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. 1 yumurtada 4 tane Allah yazıyor. Tavuk sanki Allah'ı zikreder gibi 4 kez Allah yazıyor. İnanan, inanmayan insanlar görsün diye herkesle paylaşıyoruz" dedi.
Tavuğun kıçına monte edilmiş bir Allah kaligrafik baskısı fikri, hayranlık uyandırıcı olmaktan çok, rahatsızlık verici düzeyde. Üzücü olansa, çiftlik sahibinin yumurta şeklindeki bozuklukları görünce tavuklarının sağlığından endişe etmiş olmaması. Sayın Arsu, yumurta kabuğunun yüzeyindeki şekil bozuklukları, ya size her gün o 3-4 yumurtayı veren tavukların çok yaşlı olduğu, ya da tavuklarınızda bir enfeksyon olabileceği anlamına gelir (umarız bulaşıcı bir adenoviral hastalık olan Yumurta Düşürme Sendromu değildir, yoksa önümüzdeki aylarda yaşayan tavuk ve yumurta sayısında ciddi bir düşüş olabilir).
Bu arada haberin finali tabii ki hayalkırıklığına uğratmıyor:
Merkeze bağlı Nusratlı köyünde yer alan çiftlikte 20 bin tavuk günde 16 bin ila 17 bin arasında değişen yumurta veriyor. Çiftlikteki tavuklara, gün boyu arabesk müzik dinletiliyor.
İçinizde zehir gibi olanlarınız bağlantıyı çoktan çözmüştür: Arabesk müziğin içindeki 'arap' kelimesi nedeniyle Allah'a daha yakın olduğunu, ve gün boyu bu müziğe maruz kalan tavukların neden aşk ile Allah'ın adını zikrederek yumurta çıkardıklarını şimdi anladınız mı?

Not: Haberin içindeki Deniz Feneri Derneği reklamından sonra kendimize sormamız gereken soru, bu sitenin içindeki haberlerin doğruluğuna dair neden herhangi bir beklentimiz olduğudur.


5 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. Hep ülkemizdeki belli bir kesim tavukları (ve domatesleri ve karpuzları) haber yapmışsınız. Oysa ülkemizde yıllardır Mozart, Beethoven dinliyen, verimi %5 artan kültürlü tavuklar da var.

  http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/printnews.aspx?DocID=-85552
  (Wagner çok uzun gelmiştir, sıkılmışlardır, üzerinde durmuyorum.)

  http://www.haber7.com/hayvanlar-alemi/haber/1023765-bu-tavuklar-beethoven-ve-mozart-dinliyor

  Çok rica ediyorum ülkemizin tavuklarına eşit mesafede durun. Eninde sonunda hepsi bizim tavuklarımız. Sanırım başka ülkelerde ne böyle kültürlü ne de kıçlarından çıkan yumurtaya Allah yazan tavuklar var.

  Yüce Rabbim'e gelince, kendisi herşeye kadir olduğu için biz çocukken ağaçlara besmele yazıyodu,

  http://www.youtube.com/watch?v=SlEK6fmTYNs

  ondan beridir de bu kadar büyük bi iş yapmadı takip edebildiğim kadarıyla, anlaşılan şimdi de yumurtalara adını yazıyo, Kızıldeniz'i ikiye ayırdığı günlere geri dönmesini diliyorum kendisinden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahaha! Bu avrupalı tavuklar mükemmelmiş. Ülkemiz tavuk mozaiği gibi, her çeşit tavuk var.

   Sil
 3. Annanemin kardeşi Ali dayı, mahalle mektebinde arapça okumayı yazmayı öğreniyor. okumanın verdiği heyecan ve gençliğin verdiği yaramazlık ve yaratıcılık birleşince, iğneyle komşunun bahçesindeki kabaklara karpuzlara Ali, Ya Allah falan yazıyor.. olaydan birkaç ay sonra minik kabakcıklar karpuzcuklar büyüyünce, doğal olarak iğne ile yapılan izler de kabak gibi ortaya çıkmış.. komşu "Allah tarafından bahçeme kelam indi" diye konu komşuya sevinçle göstermiş.. bunu da çocuğun biri boyamış gayet bariz.. hem adam inanmış, hem bizim medya haber yapmaya değer bulmuş.. yazık..

  YanıtlaSil
 4. Bir de üşenmeyip kafasına göre kalemle üzerinden geçmiş, böylece yumurta kabuğundaki biçim bozukluklarını arapça allah yazması gibi yorumlayamayıp iyice dinden çıkmamızı engellemiş mübarek. Allah sana akıl fikir versin, çünkü ancak "doğa üstü" bir etkinin düzeltebileceği sorunların var..

  YanıtlaSil