16 Nisan 2012 Pazartesi

Ahlakİngiliz etik uzmanı Prof. Roger Steare, 200 ülkede 60 bin gönüllünün katıldığı bir test yapmış. Öncelikle, Birleşmiş Milletler'in resmi sitesinde bu yıl itibariyle 192 ülkeyi tanıdığını, dünya almanaklarında da 2011 yılında toplam 194 resmi ülke bulunduğunun altını çizelim.
Gelelim Prof. Roger Steare'a: uzmanlık alanı kesinlikle genome-wide association çalışmaları olmayan Prof. Steare, isterse 60 değil 600 bin kişi toplasın, önce bize şunu açıklasın: DNA testi ile bireysel karar verme davranışını nasıl bağladı? Bu davranış tek bir gene ne zaman indirildi? En önemlisi, şeker hastalığı gibi kompleks genetik hastalıklar için dahi bu tür DNA testleri şu ana kadar kesin sonuçlar vermezken, ahlaklı DNA ne zaman bu kadar kolay ayrıştırılır oldu?
Haber de, kaynak da, Roger Steare da müsait bir yerde insinler.

3 yorum:

 1. ingiliz bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre en çok araştırmayı yapan bilim adamları ingiliz bilim adamlarıymış :D

  YanıtlaSil
 2. 2008 yılında sistem yöneticisi olarak çalıştığım haber sitesinde şöyle bir haber vardı: "Suriyeli bilim adamlarının yaptıkları araştırmaya göre besmele çekilerek boğazlanan hayvanların etinde bakteri üremiyor." Yazan elemanla öyle çok dalga geçmiştim ki patron bana yeter artık demek zorunda kalmıştı :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. harikaymış, aradım, sanırım şu haber: http://www.gopas.com.tr/besmele.html
   Ulusal bir gazetede bu habere ulaşamadım. Gerçekten şahane :) Ama haberin kendisi o kadar komik ki, ben bunun üzerine daha komik hiçbir ekleme yapamam.

   Sil