3 Mart 2012 Cumartesi

Beyler, müjdeY kromozomunun evrimsel zaman skalasında (on milyonlarca yıl) gittikçe küçüldüğüne dair teoriler, çürütülmüş. Hürriyet'in bu haberinin son cümlesi:

''X kromozomu diğer X kromozomuna tutunarak güçlü kalırken, erkeklerdeki Y kromozomu yıllar geçtikçe zayıflıyor ve küçülüyor. Bu durumun erkek türünü tehdit ettiği öne sürülüyor''

Mevzubahis mekanizma, X kromozom çiftinde (diğer kromozom çiftlerinde olduğu gibi) hücre bölünmesi sırasında meydana gelen genetik materyal değişimi, yani rekombinasyon. Y kromozomunun bir çifti olmadığı için, genetik rekombinasyon yokluğunda, milyonlarca yıl boyunca oldukça yüksek bir hızda meydana gelen mutasyonların bu kromozoma uzun vadede zarar verdiği düşünülüyordu. Söz konusu haberin aslı olan araştırmada, son 25 milyon yıldır Y kromozomunun oldukça stabil olduğu saptanmış.

Yani X kromozomlarının birbirine tutunup, beraber olup Cartel'i kurmaya, Y kromozomu yıllar yılı yıpratıp ufaltmaya niyetleri yok, öyle olsa da bizim empati çemberimize dahil olamayacak kadar uzun bir süreden (önümüzdeki milyonlarca yıldan) bahsediyoruz. Y kromozomu derin bir nefes alıp erkeklik meşalesini milyonlarca yıl daha taşıyabilir. Konuyla ilgili Radikal haberinde de dendiği gibi, siz Y kromozomunu ne sandınız, küstahlar? Sizin düşündüğünüzden çok daha sağlam o.


1 yorum:

  1. Erkek türü :D Şu insanlara birileri keşke eşeyli ürediğimizi ve eğer ki,olurda "Erkek türü" milyonlarca yıl sora tarihe kavuşacak olursa aynı zamanda "kadın türü" ve dolayısıyla insanlığın sonunun geldiği anlatsalardı :)) Arkadaşlar galiba androgenez ürüyorlar

    YanıtlaSil